životopis

Fotografie a životopis (CZ,EN) ke stažení zde

Lenka Kozderková je absolventkou Státní konzervatoře v Ostravě, Janáčkovy Akademie Múzických Umění v Brně a ročního stipendijního pobytu na École Normale de Musique Alfred Cortot v Paříži,zakončeného Diplomem Supérieur. V letech1990-93 se aktivně zúčastnila mezinárodních interpretačních kursů v Německu /u Eugenie Zuckermann/,v Itálii /u Severina Gazzelloniho/a ve Francii/u Christiana Lardého/. Stipendijní pobyt na Evropské Mozartově Akademii v Praze v roce 1993 jí umožnil studium komorní hudby u Sandora Vegha,Maurice Bourgua a Zuzany Růžičkové.

V letech 1995-97 vedla kurzy flétnové hry na Conservatoire National de Musique v Tunisu. V letech 1994 – 2001 spolupracovala s režisérem Ivo Krobotem a dramaturgem Michalem Lázňovským na představeních Metamorphoses /Orbiére,Francie/,Jób , Létání s Bachem ,Archa /Praha,Brno/.Od roku 1995 působí v hudebně scénickém duu Goelan, kombinujícím prvky klasické hudby,jazzu a rocku.Duo Goelan reprezentovalo Českou republiku na Světové výstavě EXPO 2000 v Hannoveru. Dlouhodobě spolupracuje s nadací VIZE 97 Dagmar a Václava Havlových. V Praze debutovala sólovým recitálem v Rudolfinu s cembalistkou Zuzanou Růžičkovou. Je vyhledávanou iterpretkou soudobé hudby.Premiérovala řadu skladeb současných autorů : Alois Piňos, Peter Graham, Jan Klusák, Ivana Loudová, Miroslav Pudlák, Hanuš Bartoň, Roman Zdeněk Novák, Arnošt Parsch, Michal Nejtek, Miroslav Srnka, Michal Rataj, Martin Marek, Sylva Smejkalová, Jaroslav Rybář, Pavel Zemek, Kateřina Růžičková, Lenka Kilic, z nichž některé jí byly věnovány.

V letech 1995 – 2005 byla členkou souboru MoEns,který se věnuje provozování soudobé hudby. Vystoupila na festivalech : Pražské Jaro,Exposice nové hudby Brno,Forfest Kroměříž,Concentus Moraviae,Theatertage der kirche Hannover,Setkávání evropské soudobé hudby Brno,Musik unter Tag Hannover,Forum neuer Music Koeln,Dartington Music festival.

Od roku 2006 pořádá Mezinárodní interpretační kurzy HUDBA BEZ HRANIC na konzervatoři v Teplicích. Od roku 2009 vyučuje na Mezinárodních interpretačních kurzech na Zbraslavi. V květnu 2007 provedla Stockhausenovu Zeitmase v Carnegie hall v New Yorku. Pravidelně nahrává skladby současných autorů pro Český rozhlas a propaguje interpretaci soudobé hudby mezi svými studenty v novém projektu Prague Modern Young ensemble.

"Hudbu Lenky Kozderkové znám z koncertů i z vysílání Vltavy. Je procítěná v obsahu i podání, meditativní a přitom hluboká. Je za ní cítit intelektuální rozhled autorky, dokonalé zvládnutí řemesla i šíři osobních prožitků. Kozderková dokáže pojmout dlouhou hudební tradici a přetavit ji osobními prožitky v nový, velice originální tvar."
Vladimíra Krejčí, 10. 12. 2015